Aşırı Aktif Mesane

Aşırı Aktif Mesane

Aşırı aktif mesane,hastanın düzenli olarak aniden idrar yapma ihtiyacı hissetmesidir.  . Bu hissin ertelenmesi zordur ve gündüz veya gece herhangi bir zamanda, genellikle herhangi bir uyarı olmaksızın gerçekleşebilir. Aşırı aktif mesane yaygındır ve çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilir. Toplam yetişkin nüfusunun yaklaşık % 12'si bu hastalıktan muzdariptir. Genellikle nedeni bilinmemektedir. 

Mesaneniz herhangi bir uyarı yapmadan kasılırsa size acil bir idrar yapma ihtiyacı hissettirebilir. Bu durumda tuvalete gitmeniz için biraz zaman ya olur ya olmaz. Buna idrar aciliyeti hissi denir. İdrar yapma ihtiyacı o kadar yoğundur ki istemsiz idrar sızıntısına yol açabilir.aşırı aktif mesaneniz varsa idrara normalden daha sık ve küçük hacimlerde çıkıyorsunuzdur.Çoğu insan günde 6-8 kez idrara çıkar. Bununla birlikte, tuvalete çıkma sayınızdan memnunsanız, günde 4-10 kez normal olabilir. Normal idrar sıklığı, bir günde ne kadar sıvı tükettiğinize ve tükettiğiniz sıvı türlerine bağlıdır. Diüretikler gibi bazı ilaçları alıyorsanız idrara daha sık çıkabilirsiniz.

Noktüri (gece idrara kalkma)

Aşırı aktif mesane gece başına iki kereden fazla kalkmanıza neden olabilir. Aşırı aktif mesane dışındaki idrar yolu problemleri de noktüriye neden olabilir bu nedenle diğer aşırı aktif mesane problemleri tedaviye cevap verse bile bu semptom devam edebilir.

Nasıl değerlendirileceğim?

Doktorunuz size genel sağlığınız hakkında sorular soracaktır. Sizi muayene edebilir ve bir genital muayene yapabilir. Enfeksiyonu kontrol etmek için bir idrar testi yapılacaktır. İdrar yapma sıklığı ve boşalttığınız idrar hacimlerini kaydetmek için 3 günlük ‘’Mesane Günlüğü’’ doldurmanız istenecektir. Ayrıca, akışınızın gücünü ölçmek ve mesanenizi tamamen boşaltıp boşaltmadığınızı kontrol etmek için özel bir makinede idrar yapmayı içeren bir test veya idrara çıkma sonrası ultrason testi de yapılabilir.

 

Aşırı aktif mesane nasıl tedavi edilir?

Sıvı tüketim alışkanlığını değiştirme. Çay veya kahve (kafeinsiz olsun olmasın), gazlı içecekler, aspartam (diyet içeceklerinde bulunan yapay tatlandırıcı) içeren içecekler, sıcak çikolata, yeşil çay, alkol, frenk üzümü suyu ve narenciye gibi mesaneyi tahriş edebilecek çok sayıda içecek vardır. Domates ve baharatlı yiyecekler gibi bazı yiyecekler de mesaneyi tahriş eder.
Hasta kişlere sıvı alımları hakkında dikkatlice düşünmeleri tavsiye edilir. Günde yaklaşık 1-1.5 litre su içmeyi hedefleyin. İçtiğiniz miktarı ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz. Eğer egzersiz yapıyorsanız veya sıcak bir iklimde iseniz, o zaman terleyecek ve su kaybedeceksiniz ve bu nedenle bunu telafi etmeniz gerekecektir. Yemeğinizin (özellikle meyve ve sebzelerin) su içerdiğini unutmayın; bu her gün yarım litreye kadar su alımınızı sağlıyor olabilir. Geceleri idrar için kalkıyorsanız, akşam yatmadan dört saat önce sıvı alımınızı azaltmaya çalışın. Yatmadan önce kafein ve alkolden kaçının. Susadığınızı hissediyorsanız veya ilaç almanız gerekiyorsa, küçük yudumlar ile olabilir.

Mesane eğitimi

Mesane eğitiminin amacı, kasılmaları baskılayarak aşırı aktif mesanenizin kontrolünü yeniden kazanmanıza yardımcı olmaktır. İdrar dürtüsünü alır almaz tuvalete koşmak yerine, tutmaya çalışmak önemlidir. Bunu yapmakta zorluk çekiyorsanız, ayaklarınız üzerinde oturmak veya toplanmış bir havlu üzerine oturmak gibi başka bir şey yaparak dikkatinizi dağıtmaya çalışın. Mesanenizin kapasitesini ve idrar yapma arasındaki süreyi artırmayı hedeflemelisiniz.

Eğitime sabah kalktığınızda uyumaya kadar gerekip gerekmeyen her saat başı idrar yaparak başlayın. Bunu 3-4 gün boyunca uygulayın. Bu konuda iyi olduğunuzu hissettiğinizde, idrar yapmalar arasındaki süreyi yavaş yavaş artırın.

Oturma pozisyonundan kalkarken, akan su duyduğunuzda veya anahtarı kapıya yerleştirirken aciliyet hissinizi bastırmanıza yardımcı olmak için pelvik taban egzersizleri yapmak yararlıdır.

Mesane eğitiminin zaman aldığını ,herhangi bir fayda görmenin 3 aya kadar sürebileceğini bilmek ve tam bağlılık göstermek önemlidir.

 

Yardımcı olan ilaçlar

Deneyebileceğiniz çeşitli aşırı aktif mesane ilaçları vardır. Mesaneye gelen bazı sinir uyarılarını bloke ederek çalışırlar, bu da kasılmaması gerektiğinde kasılmasını durdurur ve bu nedenle bazı durumlarda semptomları iyileştirir, ancak hepsini değil. İyileşme miktarı da kişiden kişiye değişir. Daha az tuvalete çıkma, daha az idrar kaçırma ve daha az aciliyet hissiniz olabilir. Bununla birlikte, semptomların sadece ilaçla tamamen geçmesi nadirdir.

Plan altı hafta boyunca bir ilaç tedavisini denemektir. Yararlıysa, altı aya kadar devam etmeniz ve daha sonra semptomların ilaçsız nasıl olduğunu görmek için ilacı bırakmanız tavsiye edilebilir. İlaç tedavisini bitirdikten sonra belirtiler geri dönebilir. Bununla birlikte, ilaç tedavisini mesane eğitimi ile birleştirirseniz, uzun vadeli sonuçlar daha iyi olabilir ve ilacı durdurduğunuzda belirtilerin geri dönme olasılığı daha düşük olur. Bu nedenle, ilacın mesane eğitimi ile birlikte kullanılması en iyisidir.

Yan etkiler bu ilaçlarla oldukça yaygındır, ancak genellikle az ve tolere edilebilir. Olası yan etkilerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen bilgi sayfasını okuyun. En yaygın olanı ağız kuruluğudur ve sadece sık sık su yudumlanması buna karşı çözüm olabilir. Ağzınızı nemli hissetmenize yardımcı olmak için eczanenizden de tavsiye alabilirsiniz. Diğer yaygın yan etkiler arasında kuru gözler, kabızlık ve bulanık görme bulunur. 

Yukarıdaki tedaviler başarılı olmazsa, bazen aşırı aktif mesaneyi tedavi etmek için bazı girişimler önerilmektedir. 

1-Botulinum toksini A.

Tedavi, mesanenin içine küçük bir teleskopla botulinum toksini A (Botox) enjekte etmeyi içerir. Bu tedavinin mesanenin anormal kasılmalarını azaltma etkisi vardır. Bununla birlikte, mesanenizin tamamen boşalmaması için normal kasılmaları da azaltabilir. Bu yan etkiyi gidermek için, Botox olan kişilerin yaklaşık % 10-20'sinin mesanesine boşaltmak için bir kateter (küçük bir tüp) yerleştirmesi gerekecektir (buna aralıklı kendi kendine kateterizasyon denir).

Botoks, ilaç tedavisinin başarısız olduğu hastalarda İngiltere'de aşırı aktif mesane sendromu / detrusor aşırı aktivitesinin tedavisi için lisanslanmıştır (onaylanmıştır).

 

2-Sakral sinir stimülasyonu

Aşırı aktif bir mesane sakral sinir stimülasyonu ile tedavi edilebilir. Mesaneyi kontrol eden sinirlere bir miktar elektrik sinyali göndermek için kalça derisinin altına küçük bir cihaz implante edilir. Mesaneye iletim gönderen bir kalp pili gibi çalışır.