Vajinoplasti

Vajinoplasti

Vajinoplasti (vajinal daraltma-sıkılaştırma) nedir?

Vajina daraltma (Vajinoplasti), kadın genital organı olan vajinada bollaşmaya neden olan fazla dokuyu çıkararak veya tekrar restore ederek vajinal duvarların çapını azaltmayı amaçlar.

Hastaların vajinoplasti isteme nedenleri

İlerleyen yaş, vajinal doğum veya doğum kesisinin kötü onarımı gibi sebeplerle vajenin iç ve giriş kısmı bollaşabilir. Cinsel isteksizlik, his kaybı, vajenden ses gelmesi, vajenden hava kaçağı gibi şikayetler vajinoplasti sebepleridir. 

Vajinoplasti için anestezi

Vajinoplasti lokal anestezi altında yapılabilirken, çoğu kişi genel anestezi altında yaptırmayı tercih ediyor.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Vajina daraltma (Vajinoplasti) ameliyatı, hastane ortamında, yaklaşık 1 saat süren bir operasyondur. Ameliyatta vajinada bollaşmaya neden olan fazla doku çıkarılır veya tekrar restore edilir. Gevşek olan kaslar sıkılaştırılır ve kesik kenarlar birbirine yakınlaştırılarak dikilir.  Vajina daraltma ameliyatında amaç; vajen alt duvarında yer alan ve iki taraflı olarak pelvis tabanını meydana getiren kasları birbirine yakın hale getirmektir.

Vajinoplastinin riskleri nelerdir?

Vajina daraltma ameliyatı, risk ve komplikasyonları her ameliyatın taşıdığı risk ve komplikasyonlardan farklı değildir ve komplikasyonlar arasında enfeksiyon, kanama, ağrı bulunur.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır? 

Vajina daraltma ameliyatı sonrası kişi aynı gün veya bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. 1-2 gün istirahat süresinin sonunda günlük yaşantısına geri dönebilir. Vajina daraltma ameliyat sonrası komplikasyonlar çok nadirdir ve genellikle konfor düzeyi yüksek bir iyileşme süreci vardır. İlk haftalar (1-2 hafta) hafif bir rahatsızlık hissine eşlik eden şişkinlik görülebilir ve bu hissiyat ilerleyen zamanlarda tamamen kaybolacaktır. Vajinal bölgenin tamamen iyileşmesini sağlamak için 4-6 hafta boyunca cinsel aktiviteler kısıtlanmalıdır.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası; genital bölge temizliği ve hijyen oldukça önemlidir. Estetik dikiş kullanıldığı için, dikişlerin alınması gerekmeyecek ancak, ilk 2 hafta süresince dikişler eriyene kadar, düzenli pansuman yapılması gereklidir. Dikişli bölge ameliyatı takip eden 1 ayın sonunda tamamen iyileşmiş olur. 

Vajina daraltma ameliyatı sonrası; kişi ameliyattan 1 gün sonra ılık su ile banyo yapabilir. Ancak havuz ve denize girilmesi gibi aktiviteler için 1 ay beklenmesi, hamam, sauna gibi nemli alanlardan en az 1 ay uzak durulması, banyo yaparken oturarak değil ayakta duş alınması ve bölgenin doğrudan su ile uzun süreli temasının korunması önemlidir.

Vajinoplastinin sonuçları nelerdir?

Bu prosedür tipik olarak, cinsel tatmini artırmaya yardımcı olabilecek daha sıkı bir vajinal kanal ile sonuçlanır